⭐🚚 Garance doručení do Vánoc pro objednávky zaplacené do 9.12. do 23:59 🚚⭐
🎄🍫 Aktuální doba doručení zde 🍫🎄

Belgická čokoláda: tradiční kvalita s inovativní chutí

packages-3840

Když se řekne Belgie, vybavíme si hranolky, pivo, fotbal… a čokoládu. Ne nadarmo se Bruselu také někdy přezdívá hlavní světové město čokolády. Čokoláda je pro Belgičany tak důležitá komodita, že založili první „čokoládovou univerzitu“ na světě, belgický astronaut Frank de Winne dokonce v roce 2009 dorazil na Mezinárodní vesmírnou stanici s krabičkou belgických čokoládových lanýžů. Pojďme nyní společně nahlédnout do chuťově vytříbeného světa belgické čokolády.

Jak to všechno začalo?

Suroviny pro výrobu čokolády bychom paradoxně v belgických zeměpisných šířkách hledali těžko. První kontakt s čokoládou získala Belgie v době, kdy byla provincií Španělska. Španělsko bylo tehdy světovou velmocí s mnoha zámořskými koloniemi, odkud se mimo jiné dovážely i kakaové boby do belgických přístavů

Technologický pokrok

Až do 19. století byla čokoláda (především ve formě nápoje) potěšením pouze pro vyšší společenské vrstvy. S příchodem průmyslové revoluce a parního stroje se však výroba kakaového másla stala efektivnější, a začaly tak klesat i její výrobní náklady. 

V roce 1885 navíc belgický král získal do osobního držení rovníkové Kongo. Belgičané tak získali svou první kolonii, která se zároveň stala perfektním místem pro pěstování kakaových bobů.

Věhlasné belgické pralinky

Na přelomu století se čokoláda začala stávat dostupnou pochutinou i pro širší společenské vrstvy. A právě v této době spatřila světlo světa také první belgická pralinka. Konkrétně v roce 1912 zásluhou Jeana Neuhause mladšího, kterýl tak otevřel dveře rozličným chuťovým kreacím. 

O tři roky později vyrobila jeho manželka, Louise Agostini, první krabičku, do které se pralinky balily. S trochou nadsázky vznikla první bonboniéra

V průběhu 20. století se belgičtí výrobci čokolády jako Neuhaus, Godiva, Côte d´Or a Leonidas, jejichž tradice sahá mnohdy až do 19. století, staly celosvětově proslulými a vyhledávanými značkami.

feves

Jak se vyrábí belgická čokoláda

Proces výroby belgické čokolády začíná už při výběru surovin. Belgické čokoládovny vyrábí čokoládu z kvalitních čokoládových bobů různých odrůd, které pocházejí z rozličných oblastí Afriky a Jižní Ameriky. Každý výrobce používá svou vlastní jedinečnou recepturu, nejčastěji se u belgické čokolády ale setkáváme s odrůdami Forastero, Trinitario a Criollo.

Kvalitní ingredience na prvním místě

Jelikož je často belgická čokoláda exportována ve formě pralinek, záleží také na kvalitě jejich náplně. Ať už se jedná o ovoce, likéry, nebo ořechy, i zde se dbá na výběr co nejkvalitnějších ingrediencí. 

Chcete se o jednotlivých ingrediencích v kvalitní čokoládě dozvědět více? Přečtěte si také náš článek o tom, jak poznat kvalitní čokoládu.

Proces výroby belgické čokolády je dokonalým spojením moderních postupů a řemeslné práce. Mnoho belgických čokoládoven dodnes upřednostňuje tradiční ruční výrobu. Některé sice podlehly moderní strojové výrobě, ale mnohdy své belgické pralinky alespoň ručně zdobí.

Královsky kvalitní čokoláda

Za belgickou čokoládu nemůžete označit jen tak ledajaký čokoládový výrobek. Aby se čokoláda mohla nazývat belgickou, musí splnit přísné požadavky. 

Celý její výrobní proces včetně konšování a temperování musí probíhat přímo v Belgii. Obsah kakaa v belgické čokoládě bývá 43 % a kakaové máslo nesmí být zředěno žádným dalším rostlinným tukem. V belgických čokoládách tak nikdy nenajdete palmový olej

Ačkoliv jsou na belgickou čokoládu kladeny velké nároky, s řešením případných sporů o ochrannou známku je to v praxi složitější. Proto doporučujeme, abyste si kvalitu belgické čokolády vždy raději sami ověřili podle jejího složení

Ty nejkvalitnější belgické (nejen) čokoládové společnosti mohou mít také propůjčenou královskou pečeť kvality, kterou udělují belgičtí panovníci nejexkluzivnějším tuzemským výrobcům. 

chocolate-1920

Styly a příchutě belgické čokolády

Belgická čokoláda nabízí mnoho chuťových horizontů. Belgičané obecně rádi experimentují, vždyť i jejich národní pokrm – hranolky – si můžete dát s desítkami různých variant omáček. Pojďme tedy zběžně nahlédnout pod pokličku jejich čokoládového vkusu.

Belgická tabulková čokoláda

Klasickou formou, ve které si můžete dopřát belgickou čokoládu, je tabulka. Pokud byste se zeptali rodilého Belgičana, nejspíš by vám doporučil vyzkoušet mléčnou. Ta se totiž v Belgii těší značné popularitě. 

Belgičtí čokolatéři ale rádi experimentují s přichutěmi, a tak i tabulky najdete v neotřelých chuťových variantách. Ať už vyzkoušíte čokoládu s nádechem mořské soli, slaným karamelem, různými ovocnými variacemi, nebo s chilli, určitě nebudete zklamaní. 

Belgické pralinky

Byla by škoda zůstat u jedné příchuti, kterou nabízí tabulka čokolády. Pokud chcete zkoušet nejrůznější chuťové kreace, tak je lépe poznáte díky belgickým pralinkám. 

Pralinky se staly symbolem řemeslné zručnosti belgických čokolatérů. Belgičané jsou opravdu mistři detailu – a každá pralinka je mistrovským dílem. Pralinky se odlévají do speciálních forem, díky kterým máte na výběr také ze široké škály tvarů. 

Co se týče příchutí, i zde se místní čokolatéři snaží o co nejinvenčnější přístup. Vnější část pralinky může být vyrobena z mléčné, hořké i bílé čokolády. Prostor pro experimenty tak poskytuje především část vnitřní. Mezi náplněmi belgických pralinek narazíte na nejrůznější variace likérů, kávy, ovoce, koření nebo nugátu.

Belgické pralinky můžete také pořídit v luxusních baleních, a tak jsou oblíbeným dárkem. 

Belgické čokoládové lanýže

Asi vás nepřekvapí, že v čokoládových lanýžích nenajdete ani kousek vzácné houby, jejíž název nesou. Svůj název získaly podle nepravidelného tvaru. Belgičané pravděpodobně nejsou autory původního receptu – nejspíše jej získali ve Francii –, bez diskuse však výrobní postup na přípravu čokoládových lanýžů dovedli k dokonalosti. 

Základem je jemná krémová náplň ze smetany a čokolády zvaná ganache. Mistři výroby čokolády dokáží ganache vyrábět v různých konzistencích od té, co se postupně rozplyne na jazyku, až po tužší, kterou je potřeba žvýkat. 

Vnější část lanýže je často jemně poprášena kvalitním kakaem pro navození sametového vzhledu. Není však ničím neobvyklým, když narazíte na lanýž potažený vrstvou čokolády nebo lanýž obalený v ořeších. 

Ani belgické lanýže nejsou chuťově monotónní záležitostí. Narazíte na příchutě s koňakem, šampaňským, tiramisu a dalšími zajímavými možnostmi.

Nejznámější značky belgické čokolády

Belgie je opravdu zemí čokolády. Průměrný Belgičan sní zhruba 6 kilogramů čokolády ročně. Není divu, má totiž na výběr z bezmála dvou tisíc různých značek čokolády. Které značky belgické čokolády patří k těm nejznámějším?

Neuhaus

Historie značky Neuhaus, která se dnes pyšní královskou pečetí kvality, se začala psát už v polovině 19. století. Lékárník Jean Neuhaus tehdy hledal způsob, jak zakrýt hořkou chuť některých léků, a tak je začal pokrývat vrstvou čokolády

Ve výrobce čokolády však společnost Neuhaus proměnil až jeho vnuk, který je považován za tvůrce první čokoládové pralinky. Belgická čokoláda Neuhaus rozhodně patří mezi značky, které byste měli vyzkoušet, skvěle snoubí tradiční a inovativní přistup k výrobě čokolády.

Godiva

Počátky této značky se datují do roku 1926, kdy čokolatér Pierre Draps starší začal ve své domácí dílně vyrábět první pralinky. Když zemřel, podnik převzali jeho synové, kteří se rozhodli firmu pojmenovat podle šlechtičny ze známé staroanglické pověsti. Podobně jako Neuhaus je i společnosti Godiva propůjčena belgická královská pečeť kvality. 

Čokolády Godiva jsou vyráběny s úctou k tradici, ale neznamená to, že by se výrobce bál experimentovat. Spíše naopak. Během celého roku se můžete mimo stálou nabídku také setkat s množstvím limitovaných edic pralinek

Leonidas

Jméno značce dal její zakladatel Řek Leonidas Kestekides, který se v roce 1910 usadil v belgickém Gentu. Zpočátku nabízel pralinky vyskládané na parapetu za posuvným okénkem – a nyní jsou pralinky Leonidas dostupné téměř po celém světě. 

Svou čokoládu vyrábí Leonidas pomocí tradičních postupů za použití výhradně přírodních surovin. Hlavní vizí firmy je nabízet kvalitní a zároveň cenově dostupnou čokoládu, tak aby ji mohl ochutnat skutečně každý. I přesto, že jsou pralinky cenově dostupné, mohou se pochlubit prvotřídní kvalitou. Leonidas je totiž od roku 2013 oficiálním dodavatelem pro belgický královský dvůr.

Mary

Čokoládovna Mary je pojmenována podle své zakladatelky Mary Deluc. Mary svůj první obchod otevřela v roce 1919 v ulici rue Royale, kde bylo dennodenně možné potkat členy belgické královské rodiny. Ulice byla také hojně navštěvována aristokracií, a tak byla od počátku klientela čokoládovny exkluzivní. 

Od počátku se Mary snažila, aby její výrobky byly co nejpreciznější, dokonce si vedla seznamy svých hostů a čokolád, které jim nejvíce chutnaly. Proslulost si získala také originálním balením čokolád do hedvábí a kovových krabiček

Pralinky i lanýže Mary, které jsou dodnes ručně vyráběné, poskytují dokonalou harmonii chuti, vůně a vzhledu. Pozoruhodnost čokolády Mary neušla ani královské rodině, a tak je čokoládovna držitelem královské pečeti kvality.

Millésime

Čokoládovna Millésime je řemeslný výrobce BIO čokolád s označením Bean-To-Bar. Jejich čokolády pochází vždy ze specifické geografické oblasti, ročníku, a proto se vyrábí v omezeném množství.

Stejně jako u vína, srdcem jejich přístupu je pracovat výhradně s kakaovými boby z výjimečných plantáží, abych zdůraznili jejich vlastnosti. Nemíchají boby, regiony ani ročníky a veškerá jejich produkce je certifikovaná jako bio.

Májí úplnou kontrolu nad procesem přeměny surových kakaových bobů, od pražení až po výrobu hotových produktů podle výrobních procesů minulých let.

Udržitelnost a etika výroby

Mezi předními výrobci belgické čokolády silně rezonuje téma udržitelnosti výroby a etických principů. V současné době se tak čím dál častěji setkáte s ekologickým, udržitelným balením belgické čokolády a pralinek.

Mnoho výrobců belgické čokolády podporuje fair trade, čímž se zavazují k placení adekvátních částek svým dodavatelům. Přispívají tak ke zlepšení pracovních podmínek v regionech, které jsou producenty kakaových bobů. 

Belgická čokoládová turistika

Fenoménem, který se s belgickou čokoládou pojí, je také čokoládová turistika. Ideálním místem pro poznávání belgické čokolády je samozřejmě Brusel, ale jako čokoturistu vás potěší i Antverpy nebo Gent. Právě v těchto městech najdete největší množství kvalitních čokoládoven, ve kterých na vás čekají pulty plné čerstvé belgické čokolády. Co byste v neměli minout, pokud se vydáte do Belgie za čokoládou?

  • Navštivte výrobnu čokolády.
  • Zkuste si vyrobit vlastní čokoládu.
  • Zúčastněte se festivalu čokolády.
  • A samozřejmě degustujte!

V naší nabídce najdete belgické čokolády od čokoládovny Millésime